WS-X6716-10T-3C
CATALYST 6500 16PORT GIGABIT ETHERNET MODULE WITH DFC3C
| Module Type | Ethernet | Optical Carrier (OC-3) Module | Ethernet | FAN | Cooling Fan Assembly |
| Data Rate | 1G | 155.52 Mbps per channel | 10Gbps | N/A | N/A |
| Connector Type | RJ-45 | SFP | RJ-45 | N/A | N/A |
| Supported Protocols | TCP/IP / UDP | TCP/IP, SONET/SDH | TCP/IP, iSCSI | N/A | N/A |
| Form Factor | Modular | PCIe | PCIe | Modular | Modular |
| Operating Temperature | 0 to 70°C | 0 to 70°C | 0 to 70°C | N/A | N/A |
| Storage Temperature | -40 to 85°C | -40 to 85°C | -40 to 85°C | N/A | N/A |
| Input Voltage | 3.3V | 3.3V | 3.3V | N/A | N/A |
| Max Speed | 1Gbps | 155.52 Mbps per channel | 10Gbps | N/A | N/A |
| Power Consumption | N/A | 10W | 10W | N/A | N/A |
| Interface Ports | Ethernet | Optical SFP | Ethernet | N/A | N/A |
| Expansion Slots | N/A | PCIe | N/A | N/A | N/A |
| Height | N/A | 1.5 inches | 1.15 inches | N/A | N/A |
| Width | N/A | 3.0 inches | 4.72 inches | N/A | N/A |
| Depth | N/A | 0.5 inches | 7.87 inches | N/A | N/A |
| Weight | N/A | 1.2 lbs | 1.2 lbs | N/A | N/A |
No, the WS-X6716-10T-3C does not provide PoE; it is strictly a data-only Gigabit Ethernet line card.
Typical power consumption is 120W, subject to supervisor engine and feature set enabled.