878158-L21
Description:
HPE DL580 Gen10 Xeon-Platinum 8180 (2.5GHz/28-core/205W) FIO Processor Kit
Rating:
4.6(5)
add-to-cart-times-like
Added to cart 28 times recently
Availability:
In stock - Ready to Shiparrow
Brand:
Hpe
Condition:
Warranty:
33-year-tagarrow
List Price:
Price:
Quantity:
1
Business price:
arrow
Enroll your business for free
warranty-icon
3 Year Extended Warranty
arrow
sipping
Same-day Shipping
money-back
14-Day Money Back Guarantee
878158-l21 hpe dl580 gen10 xeon-platinum 8180 (2.5ghz/28-core/205w) fio processor kit
warranty-icon
3 Year Extended Warranty
sipping
Same-day Shipping
money-back
14-Day Money Back Guarantee
Need Additional Discount on Product?
Request a quote below - Get Exclusive Pricing and Support.
Qty:
Exclusive Bulk Discounts tailored to your order size
Priority Processing with a dedicated account manager
Fast Response: Get your custom quote within 5-10 minutes during business hours
Holiday Bonus: Submissions on holidays receive priority handling the next business day
878158-L21
HPE DL580 Gen10 Xeon-Platinum 8180 (2.5GHz/28-core/205W) FIO...
11 in Global Warehouse Global
TRUSTED, TRIED, PROVEN
trusted-proven-logo-1-1
trusted-proven-logo-2-1
trusted-proven-logo-3-1
trusted-proven-logo-4-1
trusted-proven-logo-5-1
trusted-proven-logo-6-1
trusted-proven-logo-7-1
Inventory Delivered By
partner
Officially Accredited
& Verified By
partner
Next-Gen IT
Solutions Powered By
878158-L21 Overview
878158-L21 is an Intel Core i7-13700K processor from the Intel 13th Gen Raptor Lake series featuring an LGA 1700 socket. It has 8 cores and 16 threads, a base clock of 3.6 GHz, and a max boost clock of 5.0 GHz, complemented by 4 MB L2 cache, 16 MB L3 cache, a 125W TDP, and integrated Intel UHD Graphics 770 operating at a graphics base frequency of 350 MHz and a max dynamic frequency of 1100 MHz.
878158-L21 supports DDR4 memory in a dual-channel configuration up to 3200 MHz and provides PCIe 5.0 connectivity. With unlocked overclocking support and compatibility with Intel Z690/Z790 chipsets, this processor is ideally suited for high-performance gaming, demanding workstation tasks, and overclocking applications.
878158-L21 Specifications
Product Type
Processors
Brand
Intel
Series
Intel Core
Category
Desktop
Max Memory Support
128 GB
Memory Type Support
DDR4
Generation
Intel 13th Gen
Architecture
Raptor Lake
ECC Support
No
Security Features
None
CPU Socket
LGA 1700
Instruction Set Extensions
AVX2
Virtualization Support
Intel VT-x
Cores
8
Threads
16
Base Clock
3.6
Max Boost Clock
5.0
Overclocking Support
Yes
L2 Cache
4 MB
L3 Cache
16 MB
TDP
125W
Integrated Graphics
Intel UHD Graphics 770
Graphics Base Frequency
350
Graphics Max Dynamic Frequency
1100
Memory Channels
Dual
PCIe Version
PCIe 5.0
Unlocked
Yes
Cooler Included
No
Use Case
Gaming / Workstation
Product Name
Intel Core i7-13700K
Height
1.5
Width
0.8
Depth
1.0
Weight
0.5
878158-L21 Use Case
Accelerated High-Performance Computing Simulations
Real-Time In-Memory Analytics with SAP HANA
Enterprise Virtualization Consolidation
Quality Certifications
To get the detailed certification, please go to the Compliance Center.
Product Comparison Table full-right-arrow
HPE DL580 Gen10 Xeon-Platinum 8180 (2.5GHz/28-core/205W) FIO Processor Kit878158-L21HPE DL580 Gen10 Intel Xeon-Gold 6252 (2.1GHz/24-core/150W) Processor KitP05703-B21HPE DL580 Gen9 Xeon E7-8880v4 (2.2GHz/22-core/55MB/150W) FIO Processor Kit816645-L21HPE DL580 Gen10 Intel Xeon-Gold 6143 (2.8GHz/16-core/205W) FIO Processor KitP00880-L21HPE DL580 Gen9 Xeon E7-4820v3 (1.9GHz/10-core/25MB/115W) Processor Kit788329-B21