LS-S3352P-EI-48S-AC
S3352P-EI-48S Mainframe(48 100 BASE-X ports and 2 100/1000 B...
| Depth | 12 inches | 11 inches | 12 inches | 10 inches | 12 inches |
| Ethernet Technology | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 |
| Flash Memory | 256 MB | 64 MB | 64 MB | 64 MB | 64 MB |
| Form Factor | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount |
| Height | 1.75 inches | 1.75 inches | 1.75 inches | 1.75 inches | 1 inch |
| IOS | IP Services | IP Lite | LAN Lite | LAN Lite | LAN Base |
| Interface Ports | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 |
| Layer Supported | Layer 2 / Layer 3 | Layer 2 / Layer 3 | Layer 2 / Layer 3 | Layer 2 | Layer 2 |
| Manageable | Managed | Managed | Managed | Managed | Managed |
| Media Type Supported | Fiber | Combo | Twisted Pair | Twisted Pair / Fiber | Twisted Pair |
| Memory | 256 MB | 256 MB | 256 MB | 256 MB | 256 MB |
| Number of Downlink Ports | 48 Ports | 24 Ports | 24 Ports | 48 Ports | 8 Ports |
| Number of Ethernet Ports | 24–48 Ports | 12–24 Ports | 24–48 Ports | 24–48 Ports | 24–48 Ports |
| POE Support | Non POE | POE+ | POE+ | POE | POE+ |
| Power Consumption | N/A | 200 W | 48 W | 350 W | 45 W |
| Product Type | Switch | Switch | Switch | Switch | Switch |
| Rack Units | 1 RU | 1 RU | 1 RU | 1 RU | 1 RU |
| Redundant Power Supply Supported | No | No | No | No | No |
| SFP Ports | 48 SFP Ports | 24 SFP Ports | 4 SFP Ports | 4 SFP Ports | 4 SFP Ports |
| Switching Capacity | 104 Gbps | 200 Gbps | 64 Gbps | 104 Gbps | 128 Gbps |
| Switching Capacity with Stacking | 208 Gbps | 400 Gbps | 128 Gbps | 208 Gbps | 256 Gbps |
| Uplink Configuration | 10G | 1G | 1G | 1G | 1G |
| Weight | 25 lbs | 15 lbs | 18 lbs | 8 lbs | 8 lbs |
| Width | 17.5 inches | 17.5 inches | 17.5 inches | 17.5 inches | 17 inches |
Stable 100BASE-X performance and easy configuration for our legacy fiber runs.
Good uptime and dependable link behavior across all SFP ports.
Smooth deployment and predictable throughput for campus access.
Solid choice for fiber-heavy environments, no issues so far.
Consistent operation and stable uplinks for our distribution layer.
The LS-S3352P-EI-48S-AC is a high-density switch chassis featuring 48 fixed 100 BASE-X ports, 2 combo 100/1000 BASE-X ports, 2 SFP 1000 BASE-X uplink slots (SFP modules required), and AC power support (110–220 V).
This model features an internal AC power supply compatible with 110 V to 220 V AC, 50/60 Hz, with full auto-range support.