S5720-28X-SI-24S-AC
S5720-28X-SI-24S-AC(24 Gig SFP,8 of which are dual-purpose 1...
| Depth | 11 inches | 11 inches | 11 inches | 12 inches | 10.2 inches |
| Ethernet Technology | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 |
| Flash Memory | 64 MB | 256 MB | 64 MB | 64 MB | 64 MB |
| Form Factor | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount |
| Height | 1.73 inches | 1.75 inches | 1.75 inches | 1.75 inches | 1.75 inches |
| IOS | IP Lite | LAN Lite | IP Lite | LAN Lite | IP Lite |
| Interface Ports | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 |
| Manageable | Managed | Managed | Managed | Managed | Managed |
| Media Type Supported | Combo | Combo | Twisted Pair / Fiber / Combo | Twisted Pair | Fiber |
| Memory | 256 MB | 256 MB | 256 MB | 256 MB | 512 MB |
| Number of Downlink Ports | 24 Ports | 24 Ports | 48 Ports | 12 Ports | 24 Ports |
| POE Support | Non POE | POE+ | POE+ | Non POE | Non POE |
| Power Consumption | 75W | 150 W | 240W | 24 W | N/A |
| Product Type | Switch | Switch | Switch | Switch | Switch |
| Rack Units | 1 RU | 1 RU | 1 RU | 1 RU | 1 RU |
| Redundant Power Supply Supported | No | Yes | No | No | No |
| SFP Ports | 24 SFP Ports | 4 SFP Ports | 4 SFP Ports | 4 SFP Ports | 24 SFP Ports |
| Switching Capacity | 128 Gbps | 128 Gbps | 128 Gbps | 32 Gbps | 128 Gbps |
| Switching Capacity with Stacking | 256 Gbps | 256 Gbps | 256 Gbps | 64 Gbps | 256 Gbps |
| Uplink Configuration | 10G | 10G | 1G | 1G | 10G |
| Weight | 10 lbs | 15 lbs | 18 lbs | 11 lbs | 14 lbs |
| Width | 17.5 inches | 17.5 inches | 17.5 inches | 17.5 inches | 17.5 inches |
Fiber focused switch with dependable 10G uplinks.
Stable AC powered performance.
Good option for distribution layers.
Consistent daily switching throughput.
Handles mixed SFP deployments efficiently.
Solid enterprise fiber solution.
The switch uses a front-access AC power supply supporting 110 V to 220 V input; it does not support internal power redundancy modules.
The switch measures 440 mm × 442 mm × 44 mm (W × D × H) and weighs approximately 4.2 kg, fitting standard 19-inch 1U racks.