S5720-56C-PWR-EI-AC1
S5720-56C-PWR-EI-AC1(48 Ethernet 10/100/1000 PoE+ ports,4 10...
| Depth | 11.4 inches | 11 inches | 11.8 inches | 11.8 inches | 12.8 inches |
| Ethernet Technology | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 |
| Flash Memory | 64 MB | 64 MB | 64 MB | 64 MB | 64 MB |
| Form Factor | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount |
| Height | 1.75 inches | 1.75 inches | 1.75 inches | 1.73 inches | 1.75 inches |
| IOS | IP Services | LAN Base | LAN Lite | IP Lite | LAN Lite |
| Interface Ports | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 |
| Layer Supported | Layer 2 / Layer 3 | Layer 2 | Layer 2 | Layer 2 | Layer 2 / Layer 3 |
| Manageable | Managed | Managed | Managed | Managed | Managed |
| Memory | 256 MB | 128 MB | 256 MB | 256 MB | 256 MB |
| Number of Downlink Ports | 48 Ports | 24 Ports | 24 Ports | 48 Ports | 24 Ports |
| POE Support | POE+ | Non POE | POE | POE+ | POE |
| Power Consumption | 130W | 56W | N/A | 150W | 150W |
| Product Type | Switch | Switch | Switch | Switch | Switch |
| Rack Units | 1 RU | 1 RU | 1 RU | 1 RU | 1 RU |
| Redundant Power Supply Supported | No | No | No | No | No |
| SFP Ports | 4 SFP Ports | 4 SFP Ports | 4 SFP Ports | 4 SFP Ports | 4 SFP Ports |
| Switching Capacity | 128 Gbps | 128 Gbps | 56 Gbps | 128 Gbps | 56 Gbps |
| Switching Capacity with Stacking | 256 Gbps | 256 Gbps | 112 Gbps | 256 Gbps | 112 Gbps |
| Uplink Configuration | 1G / 10G | 1G | 1G | 1G | 1G |
| Weight | 12 lbs | 9 lbs | 13 lbs | 16 lbs | 12 lbs |
| Width | 17.5 inches | 17.5 inches | 17.7 inches | 17.3 inches | 17.3 inches |
High port density switch with reliable PoE performance.
Stable switching even under heavy load.
Good uplink capacity for enterprise networks.
Consistent PoE delivery across ports.
Easy to manage and deploy.
Solid access layer switch.
The Huawei S5720-56C-PWR-EI-AC1 is a Layer-3 managed switch featuring 48×10/100/1000 PoE+ ports, 4×10 Gigabit SFP+ uplinks, one interface expansion slot, and a 1150 W AC power supply.
It supports up to 740 W of PoE+ power budget, delivering IEEE 802.3at-compliant power across its 48 PoE+ ports.
Typical power consumption without PoE is under 100 W; with full PoE load, consumption can approach the 1150 W PSU capacity.