S5730-44C-PWH-HI
S5730-44C-PWH-HI (24 x 10/100/1,000 BASE-T ports, 4 x 10 GE...
| Depth | N/A | 12 inches | 12 inches | 17.3 inches | 11 inches |
| Ethernet Technology | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 |
| Flash Memory | 256 MB | 256 MB | 64 MB | 64 MB | 64 MB |
| Form Factor | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount |
| Height | N/A | 1.75 inches | 1.75 inches | 1.73 inches | 1.75 inches |
| IOS | IP Services | IP Services | IP Lite | IP Lite | IP Lite |
| Interface Ports | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 |
| Manageable | Managed | Managed | Managed | Managed | Managed |
| Media Type Supported | Combo | Combo | Twisted Pair / Fiber | Combo | Combo |
| Memory | 256 MB | 512 MB | 256 MB | 256 MB | 256 MB |
| Number of Downlink Ports | 40 Ports | 8 Ports | 24 Ports | 48 Ports | 8 Ports |
| Number of Ethernet Ports | 24–48 Ports | 24–48 Ports | 12–24 Ports | Over 48 Ports | 24–48 Ports |
| POE Support | POE+ | Non POE | Non POE | Non POE | Non POE |
| Power Consumption | N/A | 250W | 60 W | 110 W | N/A |
| Product Type | Switch | Switch | Switch | Switch | Switch |
| Rack Units | 1 RU | 1 RU | 1 RU | 1 RU | 1 RU |
| Redundant Power Supply Supported | Yes | Yes | Yes | No | No |
| SFP Ports | 4 SFP Ports | 4 SFP Ports | 4 SFP Ports | 4 SFP Ports | 4 SFP Ports |
| Switching Capacity | 80 Gbps | 176 Gbps | 128 Gbps | 176 Gbps | 128 Gbps |
| Switching Capacity with Stacking | 160 Gbps | 352 Gbps | 256 Gbps | 352 Gbps | 256 Gbps |
| Uplink Configuration | 10G | 10G | 10G | 10G | 1G |
| Weight | N/A | 20 lbs | 15 lbs | 15 lbs | 17 lbs |
| Width | N/A | 17.5 inches | 17.5 inches | 17.3 inches | 17.5 inches |
Reliable PoE++ switch with flexible expansion slots.
Stable switching for enterprise wireless networks.
Professional access layer device.
Consistent power delivery under load.
Dependable throughput and uptime.
Excellent performance for campus deployments.
Yes. It supports IEEE 802.3bt PoE++ and delivers up to 740 W total power with an optional 740 W power module.
No. The switch is shipped without a power module and requires a separately purchased 250 W, 500 W or 740 W PoE power module.
The 2 expansion slots accept 10 GE SFP+ modules or 40 GE QSFP+ modules for uplink flexibility.
The switch delivers up to 336 Gbps switching capacity and 252 Mpps packet forwarding performance.
It operates between 0 °C to 45 °C with 5 %–95 % relative humidity (non-condensing).
The chassis measures 440 mm × 220 mm × 44 mm (W×D×H) and weighs 4.5 kg without power modules.