ES0B00770600
S7706 Assembly Chassis
| Depth | 12 inches | 16.2 inches | 12 inches | 11 inches | N/A |
| Ethernet Technology | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 |
| Flash Memory | 64 MB | 256 MB | 64 MB | 64 MB | 256 MB |
| Form Factor | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount | Chassis |
| Height | 1 inches | 3.5 inches | 1 inch | 1.75 inches | N/A |
| IOS | LAN Base | IP Services | IP Services | LAN Base | IP Services |
| Interface Ports | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 |
| Manageable | Managed | Managed | Managed | Managed | Managed |
| Media Type Supported | Twisted Pair / Fiber | Combo | Combo | Combo | Combo |
| Memory | 256 MB | 512 MB | 512 MB | 256 MB | 256 MB |
| Number of Downlink Ports | 24 Ports | 24 Ports | 24 Ports | 48 Ports | N/A |
| Number of Ethernet Ports | 24–48 Ports | 24–48 Ports | 24–48 Ports | 24–48 Ports | Over 48 Ports |
| POE Support | POE+ | POE+ | POE+ | POE+ | Non POE |
| Power Consumption | 150W | 350 W | 75 W | N/A | N/A |
| Product Type | Switch | Switch | Switch | Switch | Chassis Switch |
| Rack Units | 1 RU | 2 RU | 1 RU | 1 RU | 4 RU |
| Redundant Power Supply Supported | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes |
| SFP Ports | 4 SFP Ports | 12 SFP Ports | 24 SFP Ports | 4 SFP Ports | 12 SFP Ports |
| Switching Capacity | 56 Gbps | 320 Gbps | 128 Gbps | 128 Gbps | N/A |
| Switching Capacity with Stacking | 112 Gbps | 640 Gbps | 256 Gbps | 256 Gbps | N/A |
| Uplink Configuration | 1G | 10G | 10G | 10G | 1G / 10G / 40G |
| Weight | 7 lbs | 28 lbs | 15 lbs | 15 lbs | N/A |
| Width | 17 inches | 17.5 inches | 17 inches | 17.5 inches | N/A |
Good quality and stable operation. It helped us keep hardware uptime and reliability on track.
Straightforward installation with reliable results. A solid part for enterprise environments.
Performed reliably in our infrastructure. No faults observed and overall stability remained strong.
Dependable Huawei part with smooth integration. Supports stable day-to-day operations.
The S7706 Assembly Chassis measures 482.6 mm (W) x 266.7 mm (H) x 600 mm (D) and weighs approximately 14 kg when empty.
Constructed from 1.2 mm cold-rolled steel with a durable powder-coat finish, the S7706 Assembly Chassis ensures strength and corrosion resistance.
You can install up to two redundant 750 W AC or 800 W DC power supply units for N+1 resilience.