S1720-28GWR-PWR-4X
S1720-28GWR-PWR-4X(24 Ethernet 10/100/1000 ports,4 10 Gig SF...
Solutions Powered By
S1720-28GWR-PWR-4X price is is available on request. Get immediate quote.
To get the detailed certification, please go to the Compliance Center.
| Depth | 11 inches | 11 inches | 11 inches | 12 inches | 11 inches |
| Ethernet Technology | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 |
| Flash Memory | 64 MB | 32 MB | 32 MB | 64 MB | 64 MB |
| Form Factor | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount |
| Height | 1 inches | 1.75 inches | 1.75 inches | 1.75 inches | 1.75 inches |
| IOS | LAN Lite | LAN Lite | LAN Lite | LAN Base | LAN Base |
| Interface Ports | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 |
| Layer Supported | Layer 2 | Layer 2 | Layer 2 / Layer 3 | Layer 2 | Layer 2 |
| Manageable | Managed | Managed | Managed | Managed | Managed |
| Media Type Supported | Twisted Pair / Fiber | Twisted Pair | Twisted Pair | Combo | Combo |
| Memory | 256 MB | 128 MB | 256 MB | 256 MB | 256 MB |
| Number of Downlink Ports | 24 Ports | 8 Ports | 16 Ports | 24 Ports | 8 Ports |
| POE Support | POE+ | Non POE | POE+ | Non POE | POE |
| Power Consumption | ≤ 100W | 28 W | N/A | N/A | N/A |
| Product Type | Switch | Switch | Switch | Switch | Switch |
| Rack Units | 1 RU | 1 RU | 1 RU | 1 RU | 1 RU |
| Redundant Power Supply Supported | Yes | No | No | No | No |
| SFP Ports | 4 SFP Ports | N/A | 4 SFP Ports | 4 SFP Ports | 4 SFP Ports |
| Switching Capacity | 128 Gbps | 16 Gbps | 32 Gbps | 56 Gbps | 20 Gbps |
| Switching Capacity with Stacking | 256 Gbps | 32 Gbps | 64 Gbps | 112 Gbps | 40 Gbps |
| Uplink Configuration | 10G | 1G | 1G | 1G | 10G |
| Weight | 15 lbs | 8 lbs | 6 lbs | 15 lbs | 7 lbs |
| Width | 17 inches | 17.5 inches | 17.5 inches | 17.5 inches | 17.5 inches |
Reliable 10G uplinks with consistent PoE output for access deployments.
Handles growing office traffic efficiently.
Smooth integration into existing networks.
Stable throughput and solid hardware quality.
Good scalability for branch use.
Dependable performance over time.
The S1720-28GWR-PWR-4X is a managed Layer 2+/Layer 3 Lite Ethernet switch featuring 24 Gigabit RJ45 ports, 4 10 Gb SFP+ uplinks and 370 W PoE+ support for enterprise access deployments.
The switch provides IEEE 802.3at/af PoE+ on all 24 ports with a total budget of 370 W to power IP phones, cameras and wireless access points.
The integrated PoE+ budget of 370 W supports up to 30 W per port, ensuring full power delivery to all 24 PoE+ endpoints simultaneously.
Yes, the switch includes rack-mount ears for standard 19-inch cabinets; it measures 440 × 220 × 44 mm (W×D×H) and weighs 3.2 kg.
It accepts 100–240 VAC at 50/60 Hz, consumes 60 W standby without PoE, and up to 430 W under full PoE load.