S5720-28X-LI-24S-AC
S5720-28X-LI-24S-AC(24 Gig SFP,8 of which are dual-purpose 1...
| Depth | 10.63 inches | 12 inches | 18 inches | 12 inches | 11 inches |
| Ethernet Technology | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100 |
| Flash Memory | 64 MB | 64 MB | 64 MB | 64 MB | 64 MB |
| Form Factor | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount |
| Height | 1.73 inches | 1.75 inches | 1.75 inches | 1.75 inches | 1.75 inches |
| IOS | IP Lite | LAN Lite | IP Services | LAN Lite | LAN Lite |
| Interface Ports | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100 |
| Layer Supported | Layer 2 / IP Lite | Layer 2 | Layer 2 / Layer 3 | Layer 2 | Layer 2 |
| Manageable | Managed | Managed | Managed | Managed | Managed |
| Memory | 256 MB | 256 MB | 256 MB | 256 MB | 256 MB |
| Number of Downlink Ports | 24 Ports | 24 Ports | 48 Ports | 12 Ports | 12 Ports |
| Number of Ethernet Ports | 24–48 Ports | 24–48 Ports | 24–48 Ports | 12–24 Ports | 12–24 Ports |
| POE Support | Non POE | POE | Non POE | Non POE | POE |
| Power Consumption | 60 W | ≤ 38 W | N/A | 24 W | 30W |
| Product Type | Switch | Switch | Switch | Switch | Switch |
| Rack Units | 1 RU | 1 RU | 1 RU | 1 RU | 1 RU |
| Redundant Power Supply Supported | No | No | Yes | No | No |
| SFP Ports | 24 SFP Ports | 4 SFP Ports | 4 SFP Ports | 4 SFP Ports | 4 SFP Ports |
| Switching Capacity | 128 Gbps | 128 Gbps | N/A | 32 Gbps | 24 Gbps |
| Switching Capacity with Stacking | 256 Gbps | 256 Gbps | N/A | 64 Gbps | 48 Gbps |
| Uplink Configuration | 10G | 1G | 10G | 1G | 1G |
| Weight | 14.33 lbs | 13 lbs | 15 lbs | 11 lbs | 6.6 lbs |
| Width | 17.32 inches | 17.5 inches | 17 inches | 17.5 inches | 17.5 inches |
Reliable port stability across SFPs. Uplinks perform consistently during peak windows.
Smooth integration and predictable uptime. Great for campus fiber deployments.
Consistent performance and good manageability. Works well for distribution closets.
Stable fiber switching with strong uplink capacity for aggregation.
Professional-grade access switch for scalable fiber networks.
It uses an internal AC power supply supporting 110 V to 220 V AC input, with front-access design for easy maintenance and installation.
The switch is a 1U rack-mountable device measuring 440 mm × 210 mm × 44 mm (W×D×H) and weighs approximately 3.5 kg.