S5730-60C-HI-48S
S5730-60C-HI-48S (48 GE SFP ports, 4 x 10 GE SFP+ ports, 1 e...
| Depth | 18.5 inches | 18 inches | 14.5 inches | 12 inches | 17.7 inches |
| Ethernet Technology | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 |
| Flash Memory | 64 MB | 64 MB | 64 MB | 64 MB | 64 MB |
| Form Factor | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount |
| Height | 1.75 inches | 1.75 inches | 1.7 inches | 1 inches | 1.73 inches |
| IOS | IP Services | IP Lite | LAN Base | LAN Base | IP Lite |
| Interface Ports | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 |
| Layer Supported | Layer 2 / Layer 3 | Layer 2 | Layer 2 | Layer 2 | Layer 2 / Layer 3 |
| Manageable | Managed | Managed | Managed | Managed | Managed |
| Memory | 256 MB | 256 MB | 256 MB | 256 MB | 256 MB |
| Number of Downlink Ports | 48 Ports | 24 Ports | 24 Ports | 24 Ports | 48 Ports |
| Number of Ethernet Ports | 24–48 Ports | 24–48 Ports | 12–24 Ports | 24–48 Ports | Over 48 Ports |
| POE Support | Non POE | Non POE | Non POE | Non POE | Non POE |
| Power Consumption | 85W | 220 W | 60 W | 30 W | N/A |