S5735-L24P4S-A
Huawei S5735-L switch, 24 x 10/100/1000Base-T ports, 4 x GE...
| Depth | 11 inches | 9.8 inches | 12 inches | 11 inches | 10 inches |
| Ethernet Technology | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 |
| Flash Memory | 64 MB | 64 MB | 64 MB | 64 MB | 64 MB |
| Form Factor | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount |
| Height | 1.7 inches | 1.75 inches | 1.75 inches | 1.75 inches | 1.75 inches |
| IOS | LAN Base | LAN Lite | LAN Lite | IP Services | IP Lite |
| Interface Ports | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 |
| Layer Supported | Layer 2 | Layer 2 | Layer 2 | Layer 2 / Layer 3 | Layer 2 |
| Manageable | Managed | Managed | Managed | Managed | Managed |
| Media Type Supported | Combo | Twisted Pair / Fiber | Twisted Pair | Combo | Twisted Pair |
| Memory | 256 MB | 256 MB | 256 MB | 256 MB | 256 MB |
| Number of Downlink Ports | N/A | 24 Ports | 12 Ports | 24 Ports | 48 Ports |
| Number of Ethernet Ports | 12–24 Ports | 24–48 Ports | 12–24 Ports | 12–24 Ports | Over 48 Ports |
| POE Support | Non POE | POE+ | Non POE | Non POE | Non POE |
| Power Consumption | 45 W | 33W | 24 W | N/A | 120W |
| Product Type | Switch | Switch | Switch | Switch | Switch |
| Rack Units | 1 RU | 1 RU | 1 RU | 1 RU | 1 RU |
| Redundant Power Supply Supported | No | No | No | Yes | No |
| SFP Ports | 4 SFP Ports | 4 SFP Ports | 4 SFP Ports | 4 SFP Ports | 24 SFP Ports |
| Switching Capacity | 128 Gbps | 56 Gbps | 32 Gbps | 104 Gbps | 128 Gbps |
| Switching Capacity with Stacking | 256 Gbps | 112 Gbps | 64 Gbps | 208 Gbps | 256 Gbps |
| Uplink Configuration | 10G | 1G | 1G | 10G | 10G |
| Weight | 15 lbs | 11 lbs | 11 lbs | 14 lbs | 15 lbs |
| Width | 17.5 inches | 17.5 inches | 17.5 inches | 17 inches | 17.5 inches |
S5735-L24P4S-A delivered reliable PoE+ for APs and phones with stable uplinks for our branch.
Consistent power delivery and easy management.
Stable uptime and predictable performance for daily traffic.
Good value PoE access switch for smaller sites.
Low latency and clean monitoring tools.
Improved endpoint stability across the office.
The switch delivers up to 370 W of PoE+ power, supporting up to 30 W per port to power IP phones, wireless APs, and surveillance cameras.