S1730S-H48T4S-A
S1730S-H48T4S-A (48 10/100/1000BASE-T Ethernet ports, 4 Giga...
| Depth | 14.5 inches | 11 inches | 11 inches | 11 inches | 13.2 inches |
| Ethernet Technology | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 |
| Flash Memory | 64 MB | 32 MB | 64 MB | 64 MB | 64 MB |
| Form Factor | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount |
| Height | 1.75 inches | 1.75 inches | 1.75 inches | 1.75 inches | 1.75 inches |
| IOS | LAN Lite | IP Lite | LAN Lite | LAN Lite | LAN Lite |
| Interface Ports | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 |
| Layer Supported | Layer 2 | Layer 2 | Layer 2 | Layer 2 | Layer 2 |
| Manageable | Managed | Managed | Managed | Managed | Managed |
| Memory | 256 MB | 128 MB | 256 MB | 256 MB | 256 MB |
| Number of Downlink Ports | 48 Ports | 24 Ports | 24 Ports | 24 Ports | 48 Ports |
| Number of Ethernet Ports | 24–48 Ports | 12–24 Ports | 24–48 Ports | 12–24 Ports | 24–48 Ports |
| POE Support | Non POE | Non POE | Non POE | Non POE | Non POE |
| Power Consumption | 120 W | N/A | N/A | N/A | 48 W |
| Product Type | Switch | Switch | Switch | Switch | Switch |
| Rack Units | 1 RU | 1 RU | 1 RU | 1 RU | 1 RU |
| Redundant Power Supply Supported | No | No | No | No | No |
| SFP Ports | 4 SFP Ports | 4 SFP Ports | 4 SFP Ports | 4 SFP Ports | 4 SFP Ports |
| Switching Capacity | 96 Gbps | 52 Gbps | 56 Gbps | 48 Gbps | 96 Gbps |
| Switching Capacity with Stacking | 192 Gbps | 104 Gbps | 112 Gbps | 96 Gbps | 192 Gbps |
| Uplink Configuration | 1G | 10G | 1G | 1G | 1G |
| Weight | 22 lbs | 16 lbs | 9 lbs | 10 lbs | 14 lbs |
| Width | 17.5 inches | 17 inches | 17 inches | 17.5 inches | 17.5 inches |
High-capacity 48-port switch with reliable Gigabit throughput.
Stable performance for campus access networks.
Smooth configuration and consistent uptime.
Handles enterprise workloads effectively.
Dependable switching for large office environments.
Professional-grade reliability at access layer.
The switch ships with an internal 100–240 VAC, 50/60 Hz power supply and supports redundant power input.
At full load, the switch consumes approximately 25 W (excluding SFP modules) and supports energy-efficient Ethernet.
It measures 440 × 220 × 44 mm, weighs 2.5 kg, and includes rack-mount ears for 1U installation.