S1730S-S48P4S-A
S1730S-S48P4S-A combination configuration (48 10/100/1000BAS...
Solutions Powered By
S1730S-S48P4S-A price is is available on request. Get immediate quote.
To get the detailed certification, please go to the Compliance Center.
| Depth | 13.2 inches | 11 inches | 12 inches | 11 inches | 12 inches |
| Ethernet Technology | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 |
| Flash Memory | 64 MB | 64 MB | 32 MB | 64 MB | 64 MB |
| Form Factor | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount |
| Height | 1.75 inches | 1.75 inches | 1.75 inches | 1.75 inches | 1.75 inches |
| IOS | LAN Lite | LAN Lite | LAN Lite | LAN Base | LAN Lite |
| Interface Ports | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 |
| Layer Supported | Layer 2 | Layer 2 | Layer 2 | Layer 2 | Layer 2 |
| Manageable | Managed | Managed | Managed | Managed | Managed |
| Media Type Supported | Twisted Pair / Fiber | Combo | Twisted Pair | Twisted Pair | Twisted Pair |
| Memory | 256 MB | 128 MB | 256 MB | 256 MB | 256 MB |
| Number of Downlink Ports | 48 Ports | 16 Ports | 24 Ports | 8 Ports | 24 Ports |
| POE Support | Non POE | Non POE | POE+ | Non POE | Non POE |
| Power Consumption | 48 W | 35 W | 50 W | 28 W | N/A |