S5720-52X-SI-DC
S5720-52X-SI-DC (48 Ethernet 10/100/1000 ports,4 10 Gig SFP+...
| Depth | 18.1 inches | 14 inches | 11 inches | 11 inches | N/A |
| Ethernet Technology | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 |
| Flash Memory | 64 MB | 256 MB | 64 MB | 64 MB | 64 MB |
| Form Factor | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount |
| Height | 1.73 inches | 1.75 inches | 1 inch | 1.73 inches | N/A |
| IOS | LAN Lite | IP Services | IP Services | LAN Lite | IP Services |
| Interface Ports | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 |
| Manageable | Managed | Managed | Managed | Managed | Managed |
| Memory | 256 MB | 256 MB | 256 MB | 256 MB | 256 MB |
| Number of Downlink Ports | 48 Ports | 48 Ports | 24 Ports | 24 Ports | 24 Ports |
| Number of Ethernet Ports | Over 48 Ports | 24–48 Ports | 24–48 Ports | 24–48 Ports | 24–48 Ports |
| POE Support | Non POE | Non POE | POE+ | Non POE | Non POE |
| Power Consumption | N/A | 150 W | 75 W | 26.4 W | N/A |
| Product Type | Switch | Switch | Switch | Switch | Switch |
| Rack Units | 1 RU | 1 RU | 1 RU | 1 RU | 1 RU |
| Redundant Power Supply Supported | No | Yes | Yes | No | Yes |
| SFP Ports | 4 SFP Ports | 4 SFP Ports | 4 SFP Ports | 4 SFP Ports | 4 SFP Ports |
| Switching Capacity | 104 Gbps | 128 Gbps | 128 Gbps | 128 Gbps | N/A |
| Switching Capacity with Stacking | 208 Gbps | 256 Gbps | 256 Gbps | 256 Gbps | N/A |
| Uplink Configuration | 10G | 10G | 10G | 10G | 10G |
| Weight | 22 lbs | 20 lbs | 10 lbs | 12 lbs | N/A |
| Width | 17.5 inches | 17.5 inches | 17.5 inches | 17.5 inches | N/A |
Smooth deployment and predictable switching behavior under load.
Ports stayed stable and throughput remained consistent during peak business hours.
Good reliability for DC environments, easy to integrate into existing networks.
Strong stability and clean uplink negotiation, no unexpected issues.
Excellent value for a dependable DC-powered access switch.
The S5720-52X-SI-DC is a Layer-2+ Gigabit Ethernet switch featuring 48 10/100/1000 RJ45 ports, four 10 Gbps SFP+ uplink slots, and a built-in 150 W DC power supply.
This switch requires a −40.8 V to −72 V DC input and includes a 150 W DC power module.