SFP-10G-BXD-I
SFP+ Bidirectional for 10km, downstream
Solutions Powered By
SFP-10G-BXD-I price is is available on request. Get immediate quote.
To get the detailed certification, please go to the Compliance Center.
| Connector Type | LC | LC | LC | LC | LC |
| Data Rate | 10G | 10G | 10G | 10G | 10G |
| Depth | N/A | N/A | 0.6 inches | N/A | 0.33 inches |
| Fiber Type | Single-mode | Multi-mode | Single-mode | Single-mode | Single-mode |
| Form Factor | SFP+ | SFP | SFP | SFP+ | SFP+ |
| Height | N/A | N/A | 0.3 inches | N/A | 0.5 inches |
| Input Voltage | 3.3V | 3.3V | 3.3V | 3.3V | 3.3V |
| Max Distance | 10 km | 300m (OM3) / 400m (OM4) | 80 km | 80 km | 80 km |
| Network Interface | Fiber | Fiber | Fiber | Fiber | Fiber |
| Operating Temperature | 0 to 70°C | 0 to 70°C | 0 to 70°C | 0 to 70°C | 0 to 70°C |
| Power Consumption | 1.5W | 1.0W | 2.5W | N/A | 2.5 W |
| Product Type | Transceiver | Transceiver | Transceiver | Transceiver | Transceiver |
| Storage Temperature | -40 to 85°C | -40 to 85°C | -40 to 85°C | -40 to 85°C | -40 to 85°C |
| Supported Protocols | Ethernet | Ethernet | Ethernet | Ethernet | Ethernet |
| Transmission Distance | Up to 10 km | Short-Range | Long-Range | Long-Range | Extended-Range |
| Wavelength | 1270 nm / 1330 nm (BiDi) | 850nm | 1550 nm | 1530 nm | 1550.61 nm |
| Weight | N/A | N/A | 0.2 lbs | N/A | 0.04 lbs |
| Width | N/A | N/A | 0.55 inches | N/A | 2.2 inches |
10GBASE BXD SFP+ provides stable 10km downstream connectivity with minimal signal loss.
Reliable and easy to deploy in enterprise networks.
Durable module, consistent performance under heavy traffic.
Professional-grade, low-maintenance, excellent throughput.
Stable and dependable for critical network applications.
It operates at 1270 nm downstream and 1330 nm upstream, enabling duplex over a single fiber strand.
Typical power consumption is ≤1.0 W, ensuring energy-efficient 10Gbps bidirectional links.