SFP10G-USR
10GBASE USER MODULE
Solutions Powered By
SFP10G-USR price is is available on request. Get immediate quote.
To get the detailed certification, please go to the Compliance Center.
| Connector Type | LC | LC | LC | LC | LC |
| Data Rate | 10G | 10G | 10G | 10G | 10G |
| Depth | N/A | 1.35 inches | 1.8 in | N/A | N/A |
| Fiber Type | Multi-mode | Single-mode | Single-mode | Single-mode | Single-mode |
| Form Factor | SFP | SFP | SFP+ | SFP+ | SFP |
| Height | N/A | 0.28 inches | 0.7 in | N/A | N/A |
| Input Voltage | 3.3V | 3.3V | 3.3V | 3.3V | N/A |
| Max Distance | 300 meters | 80 km | 80 km | 80 km | 80 km |
| Network Interface | Ethernet | Ethernet | Fiber | Fiber | Fiber |
| Operating Temperature | 0 to 70°C | 0 to 70°C | 0 to 70°C | 0 to 70°C | 0 to 70°C |
| Power Consumption | N/A | 2.0W | 1.5W | N/A | N/A |
| Product Type | Transceiver | Transceiver | Transceiver | Transceiver | Transceiver |
| Storage Temperature | -40 to 85°C | -40 to 85°C | -40 to 85°C | -40 to 85°C | -40 to 85°C |
| Supported Protocols | Ethernet | Ethernet | Ethernet, Fibre Channel | Ethernet | Ethernet |
| Transmission Distance | Short-Range | Long-Range | Long-Range | Long-Range | Long-Range |
| Wavelength | 850nm | 1550 nm | 1550 nm | 1530 nm | N/A |
| Weight | N/A | 0.1 lbs | 0.07 lbs | N/A | N/A |
| Width | N/A | 0.87 inches | 0.7 in | N/A | N/A |
10GBASE user module delivers smooth connectivity and professional-grade reliability.
Stable throughput, minimal errors, ideal for enterprise deployment.
Easy installation and dependable performance across backbone networks.
Durable and efficient 10G module for critical applications.
Maintains high-speed connectivity for long-distance links with low latency.
The SFP10G-USR is designed for multi-mode fiber (MMF) in OM3, OM4, or OM5 grades.
The SFP10G-USR operates at an 850 nm wavelength using a VCSEL light source.
The SFP10G-USR uses a duplex LC connector interface for fiber connections.
The SFP10G-USR delivers a line rate of 10.3125 Gbps for 10 Gigabit Ethernet.
The SFP10G-USR typically consumes 1.0 W of power during normal operation.