DWDM-SFP10G-30.33
10GBASE-DWDM 1530.33 nm SFP10G (100-GHz ITU grid)
Solutions Powered By
DWDM-SFP10G-30.33 price is is available on request. Get immediate quote.
To get the detailed certification, please go to the Compliance Center.
| Connector Type | LC | LC | LC | LC | LC |
| Data Rate | 10G | 10G | 10G | 10G | 10G |
| Depth | 0.8 inches | N/A | N/A | 0.33 inches | N/A |
| Fiber Type | Single-mode | Single-mode | Single-mode | Single-mode | Single-mode |
| Form Factor | SFP | SFP+ | SFP+ | SFP+ | SFP+ |
| Height | 0.3 inches | N/A | N/A | 0.5 inches | N/A |
| Input Voltage | 3.3V | 3.3V | 3.3V | 3.3V | 3.3V |
| Max Distance | 80 km | 40 km | 40 km | 80 km | 80 km |
| Network Interface | Fiber | Ethernet | Fiber | Fiber | Fiber |
| Operating Temperature | 0 to 70°C | 0 to 70°C | 0 to 70°C | 0 to 70°C | 0 to 70°C |
| Power Consumption | 3.5W | 1.7 W | N/A | 2.5 W | N/A |
| Product Type | Transceiver | Transceiver | Transceiver | Transceiver | Transceiver |
| Storage Temperature | -40 to 85°C | -40 to 85°C | -40 to 85°C | -40 to 85°C | -40 to 85°C |
| Supported Protocols | Ethernet | Ethernet | Ethernet | Ethernet | Ethernet |
| Transmission Distance | Long-Range | Extended-Range | Long-Range | Extended-Range | Long-Range |
| Wavelength | 1533 nm | 1310 nm | 1270/1330 nm | 1550.61 nm | 1530 nm |
| Weight | 0.15 lbs | N/A | N/A | 0.04 lbs | N/A |
| Width | 0.55 inches | N/A | N/A | 2.2 inches | N/A |
Professional-grade, easy to deploy and highly dependable.
Consistent throughput and minimal downtime.
Durable module for critical 10G network links.
Maintains signal integrity with professional-grade reliability.
The transceiver uses an industry-standard LC duplex connector for single-mode fiber connections.
Typical power consumption is under 1 W, ensuring energy-efficient operation in high-density chassis.