SFP-10G-BX40U-I
SFP+ Bidirectional for 40km, upstream
| Connector Type | LC | LC | LC | LC | LC |
| Data Rate | 10G | 10G | 10G | 10G | 10G |
| Depth | N/A | 1.35 inches | 0.8 inches | N/A | 0.6 inches |
| Fiber Type | Single-mode | Single-mode | Single-mode | Single-mode | Single-mode |
| Form Factor | SFP | SFP | SFP | SFP | SFP |
| Height | N/A | 0.28 inches | 0.3 inches | N/A | 0.3 inches |
| Input Voltage | 3.3V | 3.3V | 3.3V | 3.3V | 3.3V |
| Max Distance | 40 km | 80 km | 80 km | 80 km | 80 km |
| Network Interface | Ethernet | Ethernet | Fiber | Fiber | Fiber |
| Operating Temperature | 0 to 70°C | 0 to 70°C | 0 to 70°C | 0 to 70°C | 0 to 70°C |
| Power Consumption | N/A | 2.0W | 3.5W | N/A | 2.5W |
| Product Type | Transceiver | Transceiver | Transceiver | Transceiver | Transceiver |
| Storage Temperature | -40 to 85°C | -40 to 85°C | -40 to 85°C | -40 to 85°C | -40 to 85°C |
| Supported Protocols | Ethernet | Ethernet | Ethernet | Ethernet | Ethernet |
| Transmission Distance | Long-Range | Long-Range | Long-Range | Long-Range | Long-Range |
| Wavelength | 1310/1490 nm | 1550 nm | 1533 nm | 1550 nm | 1550 nm |
| Weight | N/A | 0.1 lbs | 0.15 lbs | N/A | 0.2 lbs |
| Width | N/A | 0.87 inches | 0.55 inches | N/A | 0.55 inches |
10GBASE BX40U SFP+ provides stable 40km upstream connectivity for high-speed networks.
Professional-grade, easy deployment, minimal errors.
Durable transceiver ensures reliable enterprise network performance.
Consistent throughput over long distances with low latency.
Ideal for critical high-speed backbone connections.
The SFP-10G-BX40U-I consumes less than 1.0 W in normal operation, minimizing impact on system thermal design.