SFP-10G-ER-S
10GBASE-ER SFP Module, Enterprise-Class
Solutions Powered By
Engineered to reach transmission distances up to 40 km, this transceiver adheres to industry standards and maintains seamless compatibility with Cisco network equipment. Its compact SFP+ form factor, efficient power consumption of approximately 1.7 W, and operating temperature range from 0 to 70°C make it an ideal choice for robust and scalable network deployments.
To get the detailed certification, please go to the Compliance Center.
| Connector Type | LC | LC | LC | LC | LC |
| Data Rate | 10G | 10G | 10G | 10G | 10G |
| Depth | N/A | 3.40 inches | N/A | N/A | N/A |
| Fiber Type | Single-mode | Single-mode | Single-mode | Multi-mode | Single-mode |
| Form Factor | SFP+ | SFP+ | SFP | SFP | SFP |
| Height | N/A | 0.65 inches | N/A | N/A | N/A |
| Input Voltage | 3.3V | 3.3V | 3.3V | 3.3V | N/A |
| Max Distance | 40 km | 80 km | 80 km | 300m (OM3) / 400m (OM4) | 80 km |
| Network Interface | Ethernet | Fiber | Fiber | Fiber | Fiber |
| Operating Temperature | 0 to 70°C | 0 to 70°C | 0 to 70°C | 0 to 70°C | 0 to 70°C |
| Power Consumption | 1.7 W | 1.5 W | 1.5 W | 1.0W | N/A |
| Product Type | Transceiver | Transceiver | Transceiver | Transceiver | Transceiver |
| Storage Temperature | -40 to 85°C | -40 to 85°C | -40 to 85°C | -40 to 85°C | -40 to 85°C |