SFP-10G-BX40D-I
SFP+ Bidirectional for 40km, downstream
| Connector Type | LC | LC | LC | LC | LC |
| Data Rate | 10G | 40G | 10G | 10G | 10G |
| Depth | N/A | N/A | N/A | N/A | 0.65 inches |
| Fiber Type | Single-mode | Multi-mode | Single-mode | Single-mode | Single-mode |
| Form Factor | SFP+ | QSFP+ | SFP+ | SFP | SFP |
| Height | N/A | N/A | N/A | N/A | 0.55 inches |
| Input Voltage | 3.3V | 3.3V | 3.3V | 3.3V | 3.3V |
| Max Distance | 40 km | 100 meters | 80 km | 80 km | 10 km |
| Network Interface | Fiber | Fiber | Fiber | Fiber | Ethernet |
| Operating Temperature | 0 to 70°C | 0 to 70°C | 0 to 70°C | 0 to 70°C | 0 to 70°C |
| Power Consumption | N/A | N/A | N/A | 1.5 W | 2.5W |
| Product Type | Transceiver | Transceiver | Transceiver | Transceiver | Transceiver |
| Storage Temperature | -40 to 85°C | -40 to 85°C | -40 to 85°C | -40 to 85°C | -40 to 85°C |
| Supported Protocols | Ethernet | Ethernet | Ethernet | Ethernet | 10G Ethernet |
| Transmission Distance | Long-Range | Short-Range | Long-Range | Long-Range | Long-Range |
| Wavelength | 1270/1330 nm | 850nm | 1550 nm | 1570 nm | 1490/1550 nm |
| Weight | N/A | N/A | N/A | N/A | 0.1 lbs |
| Width | N/A | N/A | N/A | N/A | 0.85 inches |
SFP+ bidirectional 40km downstream module is dependable, stable, and easy to deploy.
Professional-grade 10G transceiver with consistent long-distance performance.
Reliable for high-speed enterprise backbone links.
Maintains signal integrity across 40km fiber deployments.
Durable and easy-to-use module for critical network infrastructure.
The SFP-10G-BX40D-I supports reliable 10 Gb/s transmission up to 40 km over single-mode fiber.
The industrial-grade SFP-10G-BX40D-I operates reliably from -40 °C to +85 °C for harsh environments.
The SFP-10G-BX40D-I consumes typically less than 1.0 W, ensuring energy-efficient 10 Gb/s bidirectional transmission.