SFP-10G-SR-S
10GBASE-SR SFP Module, Enterprise-Class
Solutions Powered By
Short-Range 10G Fiber Connectivity
Supports up to 300m on OM3 and 400m on OM4 multimode fiber.
10G-BASE-SR Performance
Hot-Swappable Design
Allows modules to be added or replaced without network downtime.
Low-Latency Optical Transmission
Delivers stable, high-throughput connectivity for demanding workloads.
Multimode Fiber Support
Ensures flexible deployment across varied multimode cabling infrastructures.
The SFP-10G-SR-S module is compatible with major Cisco switching platforms, including:
To get the detailed certification, please go to the Compliance Center.
| Connector Type | LC | LC | LC | LC | LC |
| Data Rate | 10G | 10G | 10G | 10G | 40G |
| Depth | N/A | 1.18 inches | N/A | 0.74 inches | N/A |
| Fiber Type | Multi-mode | Single-mode | Single-mode | Single-mode | Multi-mode |
| Form Factor | SFP | SFP+ | SFP | SFP+ | QSFP+ |
| Height | N/A | 0.30 inches | N/A | 0.31 inches | N/A |
| Input Voltage | 3.3V | 3.3V | N/A | 3.3V | 3.3V |
| Max Distance | 300m (OM3) / 400m (OM4) | 80 km | 80 km | 80 km | 100 meters |
| Network Interface | Fiber | Ethernet | Fiber | Fiber | Fiber |
| Operating Temperature | 0 to 70°C | 0 to 70°C | 0 to 70°C | 0 to 70°C | 0 to 70°C |
| Power Consumption | 1.0W | 1.5 W | N/A | 3.5 W | N/A |
| Product Type | Transceiver | Transceiver | Transceiver | Transceiver | Transceiver |
| Storage Temperature | -40 to 85°C | -40 to 85°C | -40 to 85°C | -40 to 85°C | -40 to 85°C |