SG350-8PD
48 10/100 ports, 2 Gigabit copper/SFP combo + 2 SFP ports
Solutions Powered By
SG350-8PD price is is available on request. Get immediate quote.
To get the detailed certification, please go to the Compliance Center.
| Depth | 8.7 inches | 11 inches | 7.8 inches | 14.88 inches | 11.3 inches |
| Ethernet Technology | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 |
| Flash Memory | 64 MB | 64 MB | 32 MB | 256 MB | 64 MB |
| Form Factor | Desktop / Rack-mount | Rack-mount | Desktop / Rack-mount | Rack-mount | Rack-mount |
| Height | 1.73 inches | 1.75 inches | 1.73 inches | 1.73 inches | 1.7 inches |
| IOS | LAN Lite | LAN Lite | LAN Lite | LAN Lite | LAN Lite |
| Interface Ports | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 |
| Manageable | Managed | Managed | Managed | Managed | Managed |
| Manufacturer Part Number | SG350-8PD | CBS350-24P-4X | SF350-08 | CBS350-48P-4G | SF350-48P |
| Media Type Supported | Twisted Pair | Twisted Pair | Twisted Pair | Twisted Pair | Twisted Pair |
| Memory | 256 MB | 256 MB | 256 MB | 256 MB | 128 MB |
| Number of Downlink Ports | 8 Ports | 24 Ports | 8 Ports | 48 Ports | 48 Ports |
| POE Support | POE+ | POE+ | Non POE | POE+ | POE+ |
| Power Consumption | 23W | N/A | 15 W | Approximately 110W | 350W |
| Product Type | Switch | Switch | Switch | Switch | Switch |
| Rack Units | 1 RU | 1 RU | 1 RU | 1 RU | 1 RU |
| Redundant Power Supply Supported | No | No | No | No | No |
| SFP Ports | 2 SFP Ports | 4 SFP Ports | Combo | 4 SFP Ports | 4 SFP Ports |
| Switching Capacity | 16 Gbps | 128 Gbps | 16 Gbps | 104 Gbps | 104 Gbps |
| Switching Capacity with Stacking | 32 Gbps | N/A | 32 Gbps | 160 Gbps | 104 Gbps |
| Uplink Configuration | 1G | 10G | 1G | 1G | 1G |
| Weight | 7.5 lbs | 12 lbs | 3.5 lbs | 22 lbs | 21 lbs |
| Width | 8.7 inches | 17.5 inches | 8.66 inches | 17.32 inches | 17.3 inches |
8-port gigabit PoE+ switch offers consistent power and reliable connectivity.
Compact yet professional-grade, perfect for small office deployments.
Stable PoE delivery with minimal downtime and low latency.
Durable solution for small network environments.
Easy-to-manage and efficient switch with reliable throughput.
Yes. The SG350-8PD supports IEEE 802.3at PoE+ on all 48 10/100 ports with a total power budget of 195 W to power IP phones, cameras and access points.